Rząd przyjął nowelizację opłaty abonamentowej

24 maja Rada Ministrów na posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy dotyczącej opłat abonamentowych przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt oznacza, że operatorzy płatnej telewizji będą przekazywać Poczcie Polskiej zgłoszenia swoich klientów o posiadaniu telewizorów.

Założeniem projektu nowelizacji ustawy jest to, że w pobieraniu abonamentu będą brali udział operatorzy płatnej telewizji, którzy mają przekazywać Poczcie Polskiej zgłoszeń od swoich klientów o posiadaniu telewizora. Oprócz tego mają również informować o wszystkich zawieranych umowach dot. płatnej telewizji.

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników , pobieraniem opłat, kontrolą abonamentową, weryfikacją zwolnień będzie realizowała Poczta Polska. Dostawcy płatnej telewizji będą tylko pośrednikami, jeśli zdecydują tak ich klienci, w procesie zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielenia informacji, która ma identyfikować osobę z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV.

Sieci kablowe i cyfrowe platformy jednogłośnie skrytykowały cały projekt. Ich zdaniem zaproponowane przepisy nierówno traktują klientów płatnej i odbiorców darmowej telewizji. Płacić abonament mają jednak tylko ci pierwsi. Operatorzy stwierdzili, że to niezgodne z konstytucją i cała nowelizacja zaszkodzi całemu rynkowi medialnemu.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl